Εθελοντής/ντρια ΣυνΥπεύθυνος/η ΜΜΕ για το Διαβάζω για τους Άλλους σε Αθήνα στο Ethelon

Ημερομηνία καταχώρησης: 4/13/2018

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦH ΘEΣΗΣ ΕΡΓΑΣIΑΣ

Το  Διαβάζω για τους Άλλους αναζητά εθελοντή συνυπεύθυνο για τα ΜΜΕ.

Περιοχή: Αθήνα

Περιγραφή θέσης
Το εθελοντικό δίκτυο Διαβάζω για τους Άλλους αναζητά ΣυνΥπεύθυνο/η ΜΜΕ και Επικοινωνίας για τις δράσεις του δικτύου στην Αθήνα.

Αρμοδιότητες
- Επικοινωνία με δημοσιογράφους και ΜΜΕ για την προβολή των δράσεών μας
- Συντονισμός με δημοσιογράφους για συνεντεύξεις-αφιερώματα
- Συγγραφή δελτίων τύπου για δράσεις και εκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχει στο δίκτυο
- Συγγραφή και αποστολή μηνιαίων newsletters για την ενημέρωση των εθελοντών μας
- Συγγραφή άρθρων
- Συμμετοχή στις μηνιαίες συναντήσεις της οργανωτικής μας ομάδας
- Συμμετοχή σε εκδηλώσεις και δραστηριότητες όπου συμμετέχουμε ή οργανώνουμε.

Ωράριο / Δέσμευση χρόνου
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη δέσμευση χρόνου, ωστόσο υπολογίζουμε ότι ο εθελοντής θα χρειαστεί να αφιερώνει γύρω στις 2-3 ώρες την εβδομάδα για τις ανάγκες του δικτύου μας, τις οποίες θα μπορεί να ορίσει σύμφωνα με το πρόγραμμά του.

Τι κερδίζει / Τι μαθαίνει ο εθελοντής;
Η θέση που προσφέρουμε είναι εθελοντική, ωστόσο ο εθελοντής θα έχει τη δυνατότητα να μάθει πολλά και να αποκτήσει μεγάλη εμπειρία στο κομμάτι των ΜΜΕ και της Επικοινωνίας. Θα ενταχθεί σε μια δυναμική ομάδα και θα γνωρίσει δραστήρια άτομα. Προτού ξεκινήσει, θα χρειαστεί να αφιερώσει λίγο χρόνο για την εκπαίδευσή του ώστε να ενταχθεί ομαλότερα στην ομάδα μας. Σαν οργανισμός, θα του προσφέρουμε επίσης συνεχή εκπαίδευση για την προσωπική και επαγγελματική του ανάπτυξη σε διάφορους τομείς.

Παρέχεται εκπαίδευση και Βεβαίωση Εθελοντή

Επικοινωνία: Βασιλική Αγγέλου, press@giatousallous.gr

ΑΠΑΙΤHΣΕΙΣ ΘEΣΗΣ

Γνώσεις εθελοντή
Απαραίτητα Προσόντα
- Εμπειρία σε αντίστοιχη θέση ή σχετικό πτυχίο (πχ Δημοσιογραφίας, Επικοινωνίας ή Marketing)
- Εξαιρετικές ικανότητες χρήσης του προφορικού και γραπτού λόγου
- Πολύ καλές ικανότητες χρήσης Η/Υ, Internet, email και Microsoft Office
- Επιθυμητή (αλλά όχι απαραίτητη) γνώση Mailchimp, Photoshop και προγραμμάτων επεξεργασίας βίντεο
- Επικοινωνιακός και ευέλικτος χαρακτήρας
- Θέληση για δέσμευση
- Ικανότητα για τήρηση deadlines